Pocetna

Arhiva vijesti

Prijatelji sajta

Kontakt

ISLAMSKA ZAJEDNICA

Video

Službenici IZ-e

Organizacija

INFO DANA

AKTUELNO

OGLASNA TABLA

RIJASET

MEŠIHAT

MEDŽLIS

MEDRESA

OBDANIŠTE

ZDRAVLJE

Bajramska hutba reisu-l-uleme

BAJRAMSKA HUTBA-PORUKA REISU-L-ULEME - Adema ef. Zilkića

RAMAZAN - 1432./SEPTEMBAR - 2011.

Bajramska svečanost povodom Ramazanskog bajrama hidžretske 1432. godine održana je u utorak 30. avgusta 2011. godine u Bor džamiji u Novom Pazaru.


Bajram namaz je predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice Srbije, Adem ef. Zilkić.


BAJRAMSKA HUTBA - Zahvala pripada Allahu dž.š. koji nas je pohranjivao blagodatima ramazana i koji nam je podario veselje bajrama. Salevat na Poslanika islama, koji nas je poučio da budemo ljudi i da slijedimo Allahovu uputu.


Neka je neizmjerna hvala Stvoritelju, koji je stvorio ovaj svijet i krunisao ga čovjekom. Koji je stvorio čovjeka i podario mu razum. Bog je stvorio razum i obdario ga vjerom.

Sa čovjekom ovaj svijet ima puninu. S razumom čovjek ima smisao. S vjerom razum ima sreću.

,,Bog sve stvara sa ciljem,,.

Zadatak čovjeka je da nađe i prihvati taj cilj. Da spozna svijet i sebe u tom svijetu.

Allah je stvorio nebesa i Zemlju i ono što je između njih... On je Taj Koji sve savršeno stvara, koji je prvog čovjeka stvorio od ilovače - a potomstvo njegovo stvara od kapi hude tekućine, zatim mu daje ljudski oblik, te mu od svoga duha život dariva tako da ušima čuje, da očima vidi i da srcem osjeća i razumije, ali vi ste premalo zahvalni na tome. (Kur'an, 32: 4-9).


Ramazan je, dakle, vrijeme ponovnog rađanja čovjeka, odnosno njegove duše koju tijelo želi umrtviti svojim strastima.

Ramazan je vrijeme u kojem se ljudska čula, posebno ona unutarnja, izoštravaju tako da čovjek ne samo da bolje čuje i vidi nego mnogo bolje osjeća i razumije svijet u sebi i oko sebe.

Ramazan je, dakle, istinsko preispitivanje svakog muslimana i muslimanke u njihovom odnosu prema Bogu, svijetu i prema sebi samom.

U njemu smo obnovili svoju vjeru i svijest radi mira u duši i među ljudima. Spoznali čovjeka u njegovoj dobroti, prijatelja u njegovoj iskrenosti, nadam se spoznali vrijednost zajedništva kao univerzalne vrijkednosti prosperiteta ljudi.

Za muslimane Bošnjake sudbinski je važno da slijede Kur'anske premise, da su vjernici braća i da je Allahovo zadovoljstvo da živimo u brtaskoj ljubavi i slozi, a da Ga srde podjele i nesloga.

Bajram je prilika da potvrdimo ova načela ili da još jednom postupimo suprotno Allahovoj volji, a na štetu nas samih.

Bajram je radost u vjeri, radost u dušama ljudi koji su postom očistili svoje srce od mržnje, svoj jezik od ružna govora, svoje ruke od ružnih djela.

Bajram je, nakon ibadeta posta, prilika da se kaže kako muslimani vide i osjećaju svijet, koji kao da gubi dušu zato što se udaljava od Božanskog duha, u želji da ga zamijeni za svoj svjetovni duh, koji sve više pokazuje da nije dorastao izazovima života na Zemlji.

Bez dodira s Božanskim duhom, svjetovni duh pokazuje da je nedorastao povjerenja da uređuje svijet. Samo jedan trenutak zamišljene samodovoljnosti u odnosu na Božanski duh odveo je svjetovni duh krivim putem tako što je sebi svijet u sebi i oko sebe.

Ramazan je, dakle, istinsko preispitivanje svakog muslimana i muslimanke u njihovom odnosu prema Bogu, svijetu i prema sebi samom.

U njemu smo obnovili svoju vjeru i svijest radi mira u duši i među ljudima. Spoznali čovjeka u njegovoj dobroti, prijatelja u njegovoj iskrenosti, nadam se spoznali vrijednost zajedništva kao univerzalne vrijkednosti prosperiteta ljudi.

Prva teška bolest od koje danas boluje naša duša je ljubomora, kao osjećaj suparništva prema osobama na poslu, ali i prema rođenoj braći i sestrama te prijateljima, u traženju vlastitog uspjeha.

To je zavidnost, kao nezadovoljstvo i zloba zbog toga što drugi ima ili postiže. Ljubomora i zavidnost proizilazi iz bolesti škrtosti duše, koja ne može podnijeti uspjeh i sreću druge osobe.

Uskogrudni čovjek ne može da vidi da je uspjeh i sreća njegovog brata i njegov uspjeh i sreća, jer je uvijek bolje biti u društvu sa uspješnim i sretnim insanima nego sa propalim i nesretnim ljudima.

I kao što Alejhisselam kaže: Ljubomora ili zavidnost jedu dobročinstvo kao što vatra jede drvo!

Dakle, ljubomoran ili zavidan čovjek jede samoga sebe u bezočnoj zlobi zbog toga što je neko drugi uspješan. 

To je, zaista, teška i opasna bolest od koje danas boluje naše društvo i to baš tamo na važnim mjestima u državnoj službi i na visokim obrazovnim ustanovama gdje bi se uspjeh trebao najviše cijeniti, gdje bi se najbolje fizičke i umne vještine trebale promovisati.

Druga teška bolest od koje treba da liječimo našu dušu je dvoličnost ili licemjerstvo, kojom se narušava sistem moralnih vrijednosti tako što se laž, kleveta i prevara uzdižu na razinu poželjne vrline, dok se istina, iskrenost i dosljednost spuštaju na razinu nepoželjne grižnje savjesti.

Nema napretka društva bez istine o društvu, nema sreće pojedinca bez iskrenosti među ljudima i nema blagostanja u duši bez pravednosti u društvu.

U Kur'anu Časnom licemjerstvo je označeno kao najniži stupanj ljudske svijesti i najteži grijeh: Licemjeri su na najnižem stupnju pakla!

Treća teška bolest duše je pretjerano sviđanje samome sebi, zaljubljenost u samoga sebe, samodopadljivost ili narcisoidnost. 

To je šejtanska bolest koju nasljeđuju ljudi koji u svemu vide samo sebe i nikog više, koji misle da su u svemu bolji od svih ostalih. Jer, tako je govorio Iblis: Ja sam bolji od njega (čovjeka). Mene si stvorio od vatre a njega od zemlje!

Samozaljubljeni čovjek ne sluša ničiji savjet, ne zanimaju ga ničiji problemi, ne poštuje ničiju vjeru, nema milosti ni prema kome i ne vidi nikoga i ništa gdje nema njegovog lika. 

To je opaka bolest pojedinca koja je prenosiva na one koji su podobni za jednoumlje, kao pristanak na neslobodu i slijepo podaništvo.


Draga braćo i sestre, mubarek mjesec je bio kao najbolja škola za dušu u kojoj je učitelj Kur'an Časni i Pejgamber Odabrani, u kojoj je post terapija za sve bolesti duše, posebno za bolesti ljubomore, licemjerja i samozaljubljenosti.


Bila je prilika da iskoristimo ramazan za liječenje naše duše kao najbolji način da izliječimo bolesti u našem društvu, u našoj zajednici u kojoj svaki pojedinac može postići uspjeh na ovome i spas na drugome svijetu.


"O vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i nemojte umirijeti drugačije nego kao muslimani,,. A da biste to postigli-,,Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!,,
,, Ima ljudi čije te riječi o životu na ovom svijetu oduševljavaju i koji se pozivaju na Allaha kao svjedoka za ono što je u srcima njihovim, a najljući su protivnici. 

Čim se neki od njih dočepa položaja, nastoji da napravi na Zemlji nered, ništeći potomstvo, usjeve i stoku. - A Allah ne voli nered!,,


U jedinstvu bošnjačkog džemata očituje se snaga naše volje za istinom i pravdom. Jer neprijatelji će neprestano nastojati da vas odvrate.

Zato je obaveza svakog muslimana i muslimanke da bude odan vrijednostima naše zajednice u vjeri, politici i džematu. Vjera u srcu, porodica u domu, džemat u džamiji, garancija su napretka na ovom svijetu i spas na drugom svijetu. Jedinstvo je snaga prema drugom i sigurnost za sebe i svoju zajednicu. Razjedinjenost je slabost i nesigurnost od drugog i propast za sebe I svoju zajednicu.


Allahu Svemogući,

Sačuvaj nas bogatstva bez truda i rada,

Uživanja bez svijest i savjesti,

Obrazovanje bez odgoja,

Poslovanja bez etike i morala,

Politike bez principa i

Vjere bez odricanja!


Allahu Milostivi,

Učini da samo Tebi služimo!

Da se grijeha klonimo!

Da istinu govorimo!

Da o dobru mislimo!

Da dobra djela činimo!

Da se tuđeg hakka klonimo!

Da kod sebe korisno znanje povećavamo!


Allahu Milostivi,

Oplemeni sve ljude ljubavlju i milošću!

Očisti ljudska srca od mržnje i zla!

Podari cijelome svijetu Tvoju uputu i milost!

Tako Ti Tvoje neizmjerne dobrote,

I tako Ti Tvoje milosti u ovom velikom danu!


Braćo i sestre,

Svima vam od srca želim sretan Bajram, moleći dragog Allaha, dž.š., za vaše zdravlje i uspjeh u životu i radu.


Bajram šerif mubarek olsun!