Organizacija

Službe

Aktivnosti



ISLAMSKA ZAJEDNICA

1319666949_izdogovor.jpg

POMIRENJE NEMA ALTERNATIVU

Bez obzira na glasine koje se javljaju u medijima, svi članovi Mešihata Islamske zajednice Sandžaka kao i svi imami, profesori, vjeroučitelji, mualimi i hatibi, očekuju da će se na islamski, pravičan način sprovesti inicijativa za ujedinjinje, koje će biti najbolje za sve muslimane koji žive u Srbiji, a prije svega u Sandžaku gdje su problemi i najprisutniji
rijaset.jpg

mp.jpg
  
halalagencija.jpg
logo.png
fin.jpg


POČEO SA RADOM KONSULTATIVNI CENTAR FAKULTETA ISLAMSKIH NAUKA U NOVOM PAZARU

Ponedeljak, 21.03.2011, 00:41
Novi historijski zahtjevi i zadaci imperativno traže nove kadrove koji dublje doživljavaju svoje vrijeme i poznaju njegove potrebe.


Zbog toga se u ovom trenutku, u vrlo oštroj formi, pred rukovodstvom Rijaseta IZ-e Srbije postavilo pitanje jednog novog, savremenijeg i naučnog prilaza izučavanja Islama, što je bilo povodom za pokretanje jednog veoma važnog, u ovom momentu za muslimane u Srbiji jednog od najbitnijih projekata, a to je osnivanje visokoškolske ustanove - Fakulteta islamskih naukau Beogradu (FIN).


U cilju olakšanja uslova studija studentima sa prostora Sandžaka, Rijaset je osnovao u Konsultativni centar u Novom Pazaru koji je svečano otvoren 19.03.2011. godine.


Svečanosti su prisustvovali Reisu-l-ulema IZS Adem ef. Zilkić, muftija sandžački Hasib ef. Suljović, muftija srbijanski Muhamed ef. Jusufspahić, predsjednik Vrhovnog Sabora IZS h. Miralem Hodžić, direktori srednjih medresa mr. Mensur ef. Zukorlić i prof. Sabahudin Obućina, predsjednici odbora medžlisa, imami, brojni vjernici, kao i profesori FIN-a i budući studenti.


Sjedište Fakulteta u Beogradu je u ulici G. Jevremovoj br. 11, a Konsultativni centar u Novom Pazaru u ulici Sutjeska br. 8.Fakultet islamskih nauka radit će u okviru obrazovnog sistema Republike Srbije.


Na prvoj godini osnovnih akademskih studija upisano je 65 studenata, 45 u Novom Pazaru i 20 u Beogradu.


Da se radi o ozbiljnoj visokoškolskoj ustanovi govori i činjenica da nastavni kadar čini 11 doktora nauka, 5 iz oblasti islamskih znanosti i 6 iz oblasti humanističkih i drugih naučnih oblasti, 10 magistara,saradnika u nastavi, 6 iz islamskih i 4 iz humanističkih nauka među kojima je jedan od najeminentnijih stručnjaka za oblast kiraeta (učenje Kur'ana), hfz. Abdurahim Sulejman.


Sasvim je očito da će izučavanje Islama kao svevremenske religije na savremen način pomoći da lakše i brže pronađemo i otkrijemo sami sebe, da bolje upoznamo svoje duhovne osnove, svoje vrijednosti i ispravnije analiziramo svoje historijsko biće, a FIN koji je postavljen na zdravim i savremenim osnovama, nesumnjivo će u tom pogledu pružiti najdragocjeniju pomoć.


S obzirom na potrebe savremenog vjerskog života i dileme koje je nam je savremeni razvoj postavio, posebno rukovodstvu i upošljenim u IZS u ovom dijelu svijeta, zadatak FIN-a je naučna razrada nove, savremene interpretacije islamske misli. Ova interpretacija na prvom mjestu obuhvata strogo naučni prilaz izučavanju osnovnih koncepcija i principa Islama, te pedagoški zadatak Fakulteta islamskih nauka, odnosno obrazovanje i odgoj visokokvalifikovanog vjerskog kadra. Zadatak FIN-a u ovom pogledu bi se sastojao u tome da izgradi kadar koji će shvatiti Islam kao život.


Reisu-l-ulema Adem ef. Zilkić je, između ostalog, u svom obraćanju pohvalio nadležne državne institucije i njihove predstavnike koji su pokazali maksimum razumijevanja za neophodost postojanja jedne ovakve ustanove za muslimane u Srbiji, te u tom cilju dali svoj nesebični doprinos stvaranju zakonskih uslova bez kojih Fakultet nebi mogao početi sa radom, ali je, podsjećajući na sedmu godišnjicu paljenja Bajrakli džamije u Beogradu i Hadrovića džamije u Nišu, uputio i kritike, te poziv na ažurnije djelovanje institucija pravosuđa i unutrašnjih poslova u cilju rasvjetljavanja i procesuiranja izvršilaca spomenutih nemilih događaja i svih ostalih koji produbljuju jaz netrpeljivosti i netolerantnosti između pripadnika raličitih religija koji žive u Srbiji.


Reisu-l-ema je također istakao da je Islamska zajednica Srbije ta koja je nasljednik pravnog kontinuiteta iz 1868. godine, kao i da država netreba kalkulisati kada je upitanju povraćaj vakufske imovine i rješavanja drugih imovinsko-pravnih problema.


Osnivanjem Fakulteta islamskih nauka, čiji je nastavni program koncipiran na osnovu pregledanih svih nastavnih programa islamskih fakulteta i akademija zemalja bivše Jugoslavije gdje je usaglašeno da su za sada to najkorisnije, najpotrebnije i najkompletnije naučne discipline koje se trebaju izučavati tokom četvorogodišnjih osnovnih akademskih studija, postavljeni su čvrsti temelji za siguran progres Islamske zajednice, što nužno za sobom povlači i prosperitet, naučno i duhovno uzdizanje muslimana u Republici Srbiji.


Diplomirani na ovom fakultetu dobijaju zvanje: Diplomirani profesor islamske vjeronauke, Diplomirani profesor islamske teologije, Master islamskih nauka i Doktor islamskih nauka.

                               INFORMATIVNA SLUZBA RIJASETA ISLAMSKE ZAJEDNICE SRBIJE
Oglasna tabla
O B A V J E Š T E NJ A
Oglasavanje

VIDEO
  
Gregorijanski kalendar
za na saajt.jpg
Traženje nauke

Anketa
Aktuelne vijesti
Hadis

Prenosi se od Muaaza b. Džebela r.a. da je rekao: »Cuo sam Allahova Poslanika kad kaže: 'Uzvišeni Allah je rekao: Moja ljubav je za one koji se vole u Moje ime, koji skupa sjede u Moje ime, koji jedni druge posjecuju u Moje ime, i koji dijele jedni drugima u Moje ime'.« (Tirmizi)